Značenie ocelí
České značenie ocelí (ČSN 42 0002)
Číselné označovanie a rozdelenie ocelí na tvárnenie ČSN 42 0002:1976
Ocele na tvárnenie sa označujú číselne a toto označenie sa skladá zo základnej číselnej značky a doplnkového čísla oddeleného bodkou.

- Základná číselná značka je päťmiestne číslo, označujúce základný materiál.
- Prvá číslica v základnej značke je 1 a označuje tvárnenú oceľ.
- Druhá číslica v spojení s prvou označuje triedu ocele, pozri tabuľku.
- Tretia a štvrtá číslica majú rôzny význam podľa triedy ocele, pozri tabuľku.
- Doplnkové číslo má jednu alebo dve doplnkové číslice, ich význam je v tabuľke.
Podľa stupňa legovania, daného súčtom stredných obsahov legovacích prvkov, sa ocele rozdeľujú takto:
- nelegované (uhlíkové) s týmto max. obsahom prvkov (%): 0,9 Mn, 0,5 Si, 0,3 Cr, 0,5 Ni, 0,3 Cu, 0,2 W, 0,2 Co, ostatné, t. j. Mo, V, Ti, Al, Nb, Zr a Pb jednotlivo 0,1,
- legované – stredný obsah ktoréhokoľvek z uvedených prvkov je vyšší než uvedené hodnoty.
Podľa stredného alebo maximálneho obsahu uhlíka sa nelegované ocele rozdeľujú podľa tabuľky.
Rozdelenie nelegovaných ocelí
| Ocel | Obsah C (%) |
|---|---|
| nízkouhlíková | do 0,25 |
| středněuhlíková | do 0,25 do 0,60 |
| vysokouhlíková | nad 0,60 |
Rozdelenie ocelí do tried
| Trieda ocele | Ocele podľa | Charakteristika ocelí | |
|---|---|---|---|
| použití | stupne legovania | ||
| 10 | konstrukční | nelegované | predpísané hodnoty mechanických vlastností, chemické zloženie nie je predpísané |
| 11 | predpísané hodnoty mechanických vlastností a obsah C, P, S príp. (P+S) aj ďalších prvkov | ||
| 12 | predpísaný obsah C, Mn, Si, P príp. (P+S) aj ďalších prvkov | ||
| 13 | legované | nízkolegované | legovacie prvky: Mn, Si, Mn - Si, Mn - V |
| 14 | legovacie prvky: Cr, Cr - Al, Cr - Mn, Cr - Si, Cr - Mn - Si | ||
| 15 | legovacie prvky: Mo, Mn - Mo, Cr - Mo, Cr - V, Cr - W, Mn - Cr - V, Cr - Mo - V, Cr - Si - Mo - V, Cr - Mo - V - W | ||
| 16 | nízkolegované a stredne legované | legovacie prvky: Ni, Cr - Ni, Ni - V, Cr - Ni - Mn, Cr - Ni - V, Cr - Ni - W, Cr - Ni - Mo, Cr - V - W, Cr - Mo - V - W | |
| 17 | stredne legované a vysokolegované | legovacie prvky: Cr, Ni, Cr - Ni, Cr- Mo, Cr - V, Cr - Al, Cr - Ni - Mo, Cr - Ni - Ti, Cr - Mo - V, Mn - Cr - Ni, Mn - Cr - Ti, Mn - Cr - V, Cr - Ni - Mo - V, Cr - Ni - Mo - W, Cr - Ni - Mo - Ti, Cr - Ni - V - W, Cr - Ni - W - Ti atď. | |
| 19 | nástrojové | nelegované | Predpísaný obsah C, Mn, Si, P, S |
| legované (nízko, stredne, vysoko) | legovacie prvky: Cr, V, Cr - Ni,Cr - Mo, Cr - Si, Cr - V, Cr - W, Cr - Al, Cr - Ni - W, Cr - Si - V, Cr - Mo - V, Cr - V - W, Cr - Ni - Mo - V, Cr - V - W - Co, Cr - Ni - Mo - W, Cr - Ni - V - W atď. |
Význam tretej a štvrtej číslice v základnej číselnej značke ocelí
Třída 10
Dvojčíslie dané treťou a štvrtou číslicou v číselnej značke ocele vyjadruje pri konštrukčných oceliach najmenšiu pevnosť v ťahu v 10 MPa s týmito výnimkami:
– ocele obchodnej jakosti: tretia a štvrtá číslica je 0 (napr. 10 000, 10 004)
– betonárske ocele: dvojčíslie udáva najmenšiu medzu kluzu v 10 MPa
Třída 11
Dvojčíslie dané treťou a štvrtou číslicou v číselnej značke ocele vyjadruje pri konštrukčných oceliach najmenšiu pevnosť v ťahu v 10 MPa s výnimkou automatových ocelí, kde tretia číslica – 1 – označuje oceľ obzvlášť vhodnú na obrábanie a štvrtá číslica charakterizuje stredný obsah uhlíka v desatinách percenta, zaokrúhlený na najbližšie celé číslo. Ak je stredný obsah uhlíka menší než 0,1 %, používa sa číslica 0.
Třída 12 - 16
Pri oceliach triedy 12 je tretia číslica v číselnej značke ocele väčšinou 0.
Pri oceliach tried 13 až 16 vyjadruje tretia číslica súčet stredných obsahov legovacích prvkov v percentách, zaokrúhlený na najbližšie celé číslo.
Štvrtá číslica vyjadruje stredný obsah uhlíka v desatinách percenta so zaokrúhlením stotín od 3 na vyššie desatinné číslo. Pr.: Priemerný obsah C 0,23 % sa zaokrúhli na 0,3; štvrtá číslica bude 3.
Třída 17
Tretia číslica v základnej číselnej značke ocelí triedy 17 vyjadruje typ legovania ocele jednotlivými legovacími prvkami alebo skupinou hlavných legovacích prvkov podľa tabuľky.
| Číselná značka | Význam tretej číslice |
|---|---|
| 17 0 xx | Ocele chrómové |
| 17 1 xx | Ocele chrómové s ďalšími prísadovými prvkami (Al, Mo, Ni) |
| 17 2 xx | Ocele chrómniklové, príp. stabilizované (Ti, Nb) |
| 17 3 xx | Ocele chrómniklové, príp. stabilizované (Ti, Nb) a s ďalšími prísadovými prvkami (Mo, V, W,, a i.) |
| 17 4 xx | Ocele mangánochrómové, mangánochrómniklové |
| 17 5 xx | Ocele niklové |
| 17 6 xx | Ocele mangánové |
| 17 7 xx | Volné |
| 17 8 xx | |
| 17 9 xx |
Štvrtá číslica v základnej číselnej značke ocelí triedy 17 vyjadruje obsah hlavných legovacích prvkov Cr, Mn a Ni v jednotlivých druhoch ocelí podľa typu legovania.
Třída 19
Tretia číslica v základnej číselnej značke ocelí triedy 19 vyjadruje jednak nelegované ocele, jednak typ legovania ocele jednotlivými legovacími prvkami alebo skupinou hlavných legovacích prvkov podľa tabuľky.
| Číselná značka | Význam tretej číslice | |
|---|---|---|
| 19 0 X X | Dvojčíslie z 3. a 4. číslice vyjadruje pri nelegovaných oceliach stredný obsah uhlíka | Nástrojové ocele uhlíkové |
| 19 1 X X | ||
| 19 2 X X | ||
| 19 3 X X | Ocele mangánové, kremíkové, vanádové | Nástrojové ocele legované |
| 19 4 X X | Ocele chrómové | |
| 19 5 X X | Ocele chrómmolybdénové | |
| 19 6 X X | Ocele niklové | |
| 19 7 X X | Ocele volfrámové | |
| 19 8 X X | Ocele rýchlorezné | |
| 19 9 X X | Špeciálne ocele |
Štvrtá číslica v základnej číselnej značke legovaných ocelí triedy 19 má význam poradový.
Význam doplnkových číslic
| Prvá doplnková číslica | Stav ocele (druh tepelného spracovania) |
|---|---|
| 1xxxx.0 | tepelne nespracovaný |
| 1xxxx.1 | normalizačne žíhaný |
| 1xxxx.2 | žíhaný (s uvedením spôsobu žíhania) |
| 1xxxx.3 | žíhaný na mäkko |
| 1xxxx.4 | kalený alebo kalený a popúšťaný pri nízkych teplotách, po rozpúšťacom žíhaní (len pri austenitických oceliach) |
| 1xxxx.5 | normalizačne žíhaný a popúšťaný |
| 1xxxx.6 | zošľachtený na dolnú pevnosť obvyklú pri príslušnej oceli |
| 1xxxx.7 | zošľachtený na strednú pevnosť obvyklú pri príslušnej oceli |
| 1xxxx.8 | zošľachtený na hornú pevnosť obvyklú pri príslušnej oceli |
| 1xxxx.9 | stavy, ktoré nemožno označiť číslicami 0 až 8 |
| Druhá doplnková číslica | Stupeň pretvárania | ||
|---|---|---|---|
| pásy valcované zastudena | plechy valcované | ||
| zatepla | zastudena | ||
| 1xxxx.x0 | ďalej neprevalcované | ďalej neprevalcované | |
| 1xxxx.x1 | ľahko prevalcované | ||
| 1xxxx.x2 | 1/4 tvrdý | ||
| 1xxxx.x3 | 1/2 tvrdý | ||
| 1xxxx.x4 | 3/4 tvrdý | ||
| 1xxxx.x5 | 4/4 tvrdý | ||
| 1xxxx.x6 | 5/4 tvrdý | ||
| 1xxxx.x7 | netvoria sa pri ňom štvorlístky (pásy sú spracované so zreteľom na obmedzenie anizotropie mechanických vlastností materiálov - obmedzenie tvorby cípov); mechanické vlastnosti ako pri mäkko žíhanom materiáli | ||
| 1xxxx.x8 | spracované podľa osobitného predpisu | ||
| 1xxxx.x9 | spracovanie podľa dohodnutého predpisu |
Európske značenie ocelí (ČSN EN 10027-1)
Štruktúra európskych značiek ocelí - výber s ohľadom na sortiment Ferony
A. Značky ocelí podľa použitia a mechanických alebo fyzikálnych vlastností podľa ČSN EN 10027-1
Schéma značky
| Základné symboly | Prídavné symboly pre oceľ | Prídavné symboly pre oceľové výrobky | ||
|---|---|---|---|---|
| Písmeno | Mech. vlastnosť | Skupina 1 | Skupina 2 | pozri tabuľky |
1. Konštrukčné ocele
| Základné symboly Písmeno = S Mechanické vlastnosti: trojmiestne číslo minimálnej medze klzu a) v MPa pre najmenší rozsah hrúbky výrobku. Prídavné symboly pre ocele: | |||
|---|---|---|---|
| Skpina 1: | |||
| Nárazová práca | Skúšobná teplota °C | A = precipitačne vytvrdené, 1) M = termomechanicky valcované, 1) N = normalizačne žíhané alebo normalizačne valcované, 1) Q = zošľachtené, 1) G = iné charakteristiky, ak je to potrebné, nasleduje jedna alebo dve číslice. | |
| 27 J | 40 J | 60 J | |
| JR | KR | LR | + 20 |
| J0 | K0 | L0 | 0 |
| J2 | K2 | L2 | - 20 |
| J3 | K3 | L3 | - 30 |
| J4 | K4 | L4 | - 40 |
| J5 | K5 | L5 | - 50 |
| J6 | K6 | L6 | - 60 |
| Skupina 2: | |||
| C = s osobitnou tvárniteľnosťou za studena, D = na žiarové pokovovanie ponorom, E = na smaltovanie, F = na kovanie, H = duté profily, L = na nízke teploty, M = termomechanicky valcované, N = normalizačne žíhané alebo normalizačne valcované | P = štetovnice, Q = zušľachtené, S = na stavbu plavidiel, T = na rúry, W = odolné proti atmosférickej korózii, Chemické značky pre ďalšie stanovené prvky, napr. Cu, ak je potrebné, uvedú sa spolu s číslom, ktoré udáva desaťnásobok strednej hodnoty rozsahu predpísaného pre obsah prvku (zaokrúhlené na 0,1 %). | ||
| a) Pod pojmom „medza klzu“ sú údaje v normách výrobkov pre hornú alebo dolnú medzu klzu (R eH ) alebo (R eL ) alebo plastické predĺženie (R p ) alebo celkové predĺženie (R t ), 1) Symboly A, M, N, Q v skupine 1 platia pre jemnozrnné ocele Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre stavy spracovania pozri tabuľky . | |||
| Príklad značky: S235JR podľa EN 10025-2 |
2. Ocele na tlakové nádoby a zariadenia
| Základné symboly Písmeno P = ocele pre tlakové nádoby a zariadenia Mechanické vlastnosti: trojmiestne číslo minimálnej medze klzu a) (R e ) v MPa pre najmenší rozsah hrúbky výrobku. Prídavné symboly pre ocele: | |
|---|---|
| Skupina 1: | |
| M = termomechanicky valcované, 1) N = normalizačne žíhané alebo normalizačne valcované, 1) Q = zušľachtené, 1) | S = jednoduché tlakové nádoby, T = rúry, G = iné charakteristiky, ak je to potrebné, nasleduje jedna alebo dve číslice. |
| Skupina 2: | |
| H = vysoké teploty L = nízke teploty | R = teplota miestnosti, X = vysoké aj nízke teploty. |
| a) Pod pojmom „medza klzu“ sú údaje v normách výrobkov pre hornú alebo dolnú medzu klzu (R eH ) alebo (R eL ) alebo plastické predĺženie (R p ) alebo celkové predĺženie (R t ), 1) Symboly M, N, Q v skupine 1 platia pre jemnozrnné ocele. Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené v tabuľkách prídavných symbolov pre oceľové výrobky . | |
| Príklad značky: P265GH podľa EN 10028-2 |
3. Ocele na strojové súčiastky
| Základné symboly: Písmeno E = ocele na strojové súčiastky Mechanické vlastnosti: trojmiestne číslo minimálnej medze klzu a) (R e ) v MPa pre najmenší rozsah hrúbky výrobku. Prídavné symboly pre ocele: |
|---|
| Skupina 1: |
| G = iné charakteristiky, ak je to potrebné, nasleduje jedna alebo dve číslice. alebo v prípade, keď je stanovená nárazová práca, zodpovedajúca pravidlám podľa bodu 1. (Konštrukčné ocele), skupina 1. |
| Skupina 2: |
| C = vhodnosť na ťahanie za studena. alebo v prípade, keď je stanovená nárazová práca, zodpovedajúca pravidlám podľa bodu 1. (Konštrukčné ocele), skupina 1. |
| a) Pod pojmom „medza klzu“ sú údaje v normách výrobkov pre hornú alebo dolnú medzu klzu (R eH ) alebo (R eL ) alebo plastické predĺženie (R p ) alebo celkové predĺženie (R t ), Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre stavy spracovania v tabuľke príklady symbolov pre tepelné spracovanie . |
| Príklad značky: E335 podľa EN 10025-2 |
4. Ocele na výstuž do betónu
| Základné symboly: Písmeno B = ocele pre výstuž do betónu Mechanické vlastnosti: trojmiestne číslo minimálnej medze klzu a) (R e ) v MPa pre najmenší rozsah hrúbky výrobku. Prídavné symboly pre ocele: |
|---|
| Skupina 1: |
| Písmeno udávajúce triedu tvárniteľnosti, ak je to potrebné, nasleduje jedna alebo dve číslice. |
| Skupina 2: |
| Neobsazeno. |
| a) Pod pojmom „medza klzu“ sú údaje v normách výrobkov pre hornú alebo dolnú medzu klzu (R eH ) alebo (R eL ) alebo plastické predĺženie (R p ) alebo celkové predĺženie (R t ), Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre stavy spracovania v tabuľke príklady symbolov pre tepelné spracovanie . |
| Príklad značky: B500A (nenormalizovaná) |
5. Ploché výrobky na tvárnenie za studena
| Základné symboly: Písmeno D = ocele na ploché výrobky na tvárnenie za studena Mechanické vlastnosti: C = valcované za studena s nasledujúcimi dvoma symbolmi b) , D = valcované za tepla, určené na bezprostredné tvárnenie za studena s nasledujúcimi dvoma symbolmi b) , X = spôsob valcovania nie je predpísaný (za tepla alebo za studena) s nasledujúcimi dvoma symbolmi b) , Prídavné symboly pre ocele: |
|---|
| Skupina 1: |
| D = pre žiarové pokovovanie ponorom, ED = pre priame smaltovanie EK = pre obvyklé smaltovanie H = pre duté profily T = pre rúry, G = iné charakteristiky, ak je to nutné, nasleduje jedna alebo dve číslice. Chemické značky pre ďalšie predpísané prvky, napr. Cu, ak je to potrebné, uvedú sa spolu s číslom, ktoré udáva desaťnásobok strednej hodnoty rozsahu predpísaného pre obsah prvku (zaokrúhlené na 0,1 %). |
| Skupina 2: |
| Neobsazeno. |
| b) Tieto symboly budú pri zodpovedajúcich oceliach charakterizovať ich poradie. Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre druhy povlaku a stavy spracovania v tabuľkách prídavných symbolov pre oceľové výrobky. |
| Príklad značky: DX51D+Z podľa EN 10327 |
B. Značky ocelí podľa ich chemického zloženia podľa ČSN EN 10027-1
1. Nelegované ocele (okrem automatových ocelí) so stredným obsahom Mn < 1 %
| Základné symboly: Písmeno C = uhlík Obsah uhlíka: c) číslo stonásobku strednej hodnoty rozsahu predpísaného obsahu C. Ak rozsah obsahu C nie je uvedený, uvedie sa reprezentatívna hodnota. Prídavné symboly pre ocele: |
|---|
| Skupina 1: |
| C = na tvárnenie za studena (ubíjanie a pretláčanie), D = na ťahanie drôtu, E = predpísaným maximálnym obsahom síry, R = predpísaným rozsahom obsahu síry, S = na pružiny, U = na nástroje, W = na zváracie drôty, G = iné charakteristiky, ak je to nutné, nasleduje jedna alebo dve číslice. |
| Skupina 2: |
| Chemické značky pre ďalšie predpísané prídavné prvky, napr. Cu, ak je to nutné, uvedú sa spolu s číslom, ktoré udáva desaťnásobok strednej hodnoty rozsahu predpísaného pre obsah prvku (zaokrúhlenej na 0,1 %). |
| c) Na rozlíšenie dvoch druhov ocelí s podobným chemickým zložením môže byť charakteristické číslo obsahu C zvýšené o jednu jednotku. 1) Na rozlíšenie medzi dvoma druhmi ocelí jednej príslušnej normy na výrobok sa za prídavné symboly skupiny 1, okrem symbolov E a R, pripojí jedna alebo dve číslice. Za symboly E a R skupiny sa môže pripojiť jedna číslica udávajúca stonásobok maximálneho alebo stredného obsahu síry, zaokrúhleného na 0,1 %. Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre stavy spracovania v tabuľke príklady symbolov pre tepelné spracovanie . |
| Príklad značky: C35E podľa EN 10083-1 |
2. Nelegované ocele so stredným obsahom Mn ≥ 1 %, nelegované automatové ocele a legované ocele (okrem rýchlorezných) so strednými obsahmi jednotlivých legujúcich prvkov < 5 %
| Základné symboly: | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obsah uhlíka: | d) číslo stonásobku strednej hodnoty rozsahu predpísaného pre obsah C, ak rozsah obsahu C nie je uvedený, uvedie sa reprezentatívna hodnota. | ||||||||||
| Legujúce prvky: | chemické značky legujúcich prvkov charakterizujúcich oceľ (všetko bez medzier), nasledujú čísla, oddelené spojovníkmi, ktoré zodpovedajú strednému obsahu príslušného prvku, v danom poradí, vynásobenému nasledujúcim koeficientom Prvok Koeficient Cr, Co, Mn, Ni, Si, W 4 Al, Be, Cu, Mo, Nb, Pb, Ta, Ti, V, Zr 10 Ce, N, P, S 100 B 1000 | Prvek | Koeficient | Cr, Co, Mn, Ni, Si, W | 4 | Al, Be, Cu, Mo, Nb, Pb, Ta, Ti, V, Zr | 10 | Ce, N, P, S | 100 | B | 1000 |
| Prvek | Koeficient | ||||||||||
| Cr, Co, Mn, Ni, Si, W | 4 | ||||||||||
| Al, Be, Cu, Mo, Nb, Pb, Ta, Ti, V, Zr | 10 | ||||||||||
| Ce, N, P, S | 100 | ||||||||||
| B | 1000 | ||||||||||
| d) Na rozlíšenie dvoch druhov ocelí s podobným chemickým zložením môže byť charakteristické číslo obsahu C zvýšené o jednu jednotku, e) Poradie prvkov musí byť uvedené podľa hodnoty obsahu. Keď je hodnota pre obsah rovnaká pri dvoch alebo viacerých prvkoch, uvedú sa značky v abecednom poradí. Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre osobitné požiadavky a pre stavy spracovania v tabuľkách prídavných symbolov pre oceľové výrobky . | |||||||||||
| Príklad značky: 13CrMo4-5 podľa EN 10028-2 |
3. Koróziivzdorné a legované ocele (okrem rýchlorezných) s obsahom minimálne jedného legujúceho prvku ≥ 5 %
| Základné symboly: Písmeno X = stredný obsah najmenej jedného legujúceho prvku ≥ 5 %. | |
|---|---|
| Obsah uhlíka: | f) stonásobok strednej hodnoty rozsahu predpísaného pre obsah C: ak obsah C nie je uvedený, uvedie sa reprezentatívna hodnota. (Na rozlíšenie dvoch druhov ocelí s podobným chemickým zložením môže byť charakteristické číslo obsahu C zvýšené o jednu jednotku). |
| Legujúce prvky: | g) chemické značky legujúcich prvkov charakterizujúcich oceľ (všetko bez medzier) a nasledujú čísla, oddelené spojovníkmi, ktoré zodpovedajú strednému obsahu príslušného prvku v danom poradí zaokrúhlenému na najbližšie vyššie číslo. Prídavné symboly pre ocele: |
| Skupina 1 a Skupina 2: | |
| Chemická značka oddelená spojovníkmi pre charakteristický prvok, ktorého obsah je v rozmedzí 0,2 – 1 %, nasleduje číslo, ktoré udáva desaťnásobok stredného obsahu legujúceho prvku. | |
| f) Na rozlíšenie dvoch druhov ocelí s podobným chemickým zložením môže byť charakteristické číslo obsahu C zvýšené o jednu jednotku, g) Poradie prvkov musí byť uvedené podľa hodnoty obsahu. Keď je hodnota pre obsah rovnaká pri dvoch alebo viacerých prvkoch, uvedú sa značky v abecednom poradí. Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre osobitné požiadavky a stavy spracovania v tabuľkách prídavných symbolov pre oceľové výrobky . | |
| Príklad značky: X10CrNi18-8 podľa EN 10088-2 |
4. Rýchlorezné ocele
| Základné symboly: Písmená HS = rýchlorezné ocele Obsahy legujúcich prvkov: čísla h) , oddelené spojovníkmi, udávajúce percentuálny obsah legujúcich prvkov v nasledujúcom poradí: - volfrám (W), - molybdén (Mo), - vanád (V), - kobalt (Co). Prídavné symboly pre ocele: |
|---|
| Skupina 1: |
| Chemická značka(y) prvku(ov) s najvyšším obsahom (pri rovnakom druhu ocele). |
| Skupina 2: |
| Neobsazeno. |
| h) Každé číslo určuje stredný percentuálny obsah prvku, ktorý je zaokrúhlený na najbližšie celé číslo. Prídavné symboly pre oceľové výrobky sú uvedené pre stavy spracovania v tabuľke príklady symbolov pre tepelné spracovanie |
| Príklad značky: HS6-5-2 podľa EN ISO 4957 |
TABUĽKY PRÍDAVNÝCH SYMBOLOV PRE OCEĽOVÉ VÝROBKY
Príklady symbolov pre osobitné požiadavky
| Symbol i) | Význam |
|---|---|
| +CH | spracované na tvrdosť jadra |
| +H | prokalitelnost |
| +Z15 | minimálna kontrakcia v smere kolmom na povrch = 15 % |
| +Z25 | minimálna kontrakcia v smere kolmom na povrch = 25 % |
| +Z35 | minimálna kontrakcia v smere kolmom na povrch = 35 % |
| i) Tieto symboly sú od predchádzajúcich oddelené znamienkom ( + ). Symboly stanovujú charakteristické osobitné požiadavky pre ocele. Z praktického hľadiska sú však považované za prídavné symboly pre oceľové výrobky. |
Príklady symbolov pre druhy povlakov
| Symbol j) | Význam |
|---|---|
| +A | žiarovo pohliníkované ponorom |
| +AS | povlak zo zliatiny Al-Si |
| +AZ | povlak zo zliatiny Al-Zn (Al > 50 %) |
| +CE | elektrolyticky pochrómované (ECCS) |
| +CU | povlak Cu |
| +IC | povlak anorganický |
| +OC | povlak organický |
| +S | žiarovo pocínované ponorom |
| +SE | elektrolyticky pocínované |
| +T | žiarovo pokovované zliatinou Pb-Sn (Terne) |
| +TE | elektrolyticky pokovované zliatinou Pb-Sn (Terne) |
| +Z | žiarovo pozinkované ponorom |
| +ZA | žiarovo pokovované zliatinou Zn-Al (Zn > 50 %) |
| +ZE | elektrolyticky pozinkované |
| +ZF | povlak Zn a Fe (difúzne žíhaný) |
| +ZN | elektrolyticky pokovované zliatinou Zn-Ni |
| j) Tieto symboly sú od predchádzajúcich oddelené znamienkom ( + ). |
Príklady symbolov pre tepelné spracovanie
| Symbol k) | Význam | Odpovídající ČSN 42 0002 |
|---|---|---|
| +A | žíhaný na mäkko | .3 |
| +AC | žíhaný na globulárne karbidy | .2 |
| +AR | valcovaný (bez osobitných podmienok na valcovanie alebo tepelné spracovanie) | .0 |
| +AT | rozpúšťacie žíhanie | .4 |
| +C | spevnený spracovaním za studena | .x1 až 6 |
| +Cxxx | spevnený spracovaním za studena na minimálnu pevnosť v ťahu od xxx [MPa] | .x1 až 6 |
| +Cpxxx | spevnený spracovaním za studena na minimálnu ťažnosť 0,2 % od xxx [MPa] | - |
| +CR | valcovaný za studena | .0 |
| +DC | dodávaný stav podľa výrobcu | - |
| +FP | spracovaný žíhaním na ferit-perlit a rozsah tvrdosti | .9 |
| +HC | valcovaný za tepla a spevnený za studena | - |
| +I | izotermicky spracovaný | .9 |
| +LC | ľahko preťahovaný za studena prípadne ľahko prevalcovaný | .21, .31 |
| +M | termomechanicky tvárnený | .9 |
| +N | normalizačne žíhaný alebo normalizačne valcovaný | .1 |
| +NT | normalizačne žíhaný a popúšťaný | .5 |
| +P | precipitačne vytvrdený | .9 |
| +Q | kalený | .4 |
| +QA | kalený na vzduchu | .4 |
| +QO | kalený do oleja | .4 |
| +QT | zušlechtěný | .6 |
| +QW | kalený do vody | .4 |
| +RA | rekryštalizačne žíhaný | .2 |
| +S | spracovaný na strihateľnosť za studena | - |
| +SR | žíhaný na zníženie pnutí | - |
| +T | popouštěný | - |
| +TH | spracovaný na rozsah tvrdosti | - |
| +U | nezpracovaný | .6 |
| +WW | spevnený spracovaním za tepla | - |
| k) Tieto symboly sú od predchádzajúcich oddelené znamienkom ( + ). |
Priradenie značiek ocelí ČSN značkám EN
Táto tabuľka slúži ako pomôcka pri voľbe materiálu. Detailné chemické zloženie materiálov však nemusí byť nevyhnutne rovnaké a zodpovedajúce mechanické vlastnosti sa preto môžu líšiť. Používateľ tohto dokumentu by si mal preto tieto vlastnosti overiť.
Priradenie značiek ocelí ČSN značkám EN podľa národných príloh ČSN EN - trieda 10 a 11 (časť 1/3)
| EN 10025-2 /42 0904/ (výrobky valcované za tepla z nelegovaných konštrukčných ocelí) | EN 10025+A1 /42 0904/(výrobky valcované za tepla) | EN 10028-2 /42 0938/(ploché výrob. - tlakov. nádoby) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vzťah značiek ocelí podľa ČSN k značkám ocelí podľa EN | ||||||
| Odpovídající | Odpovídající | Odpovídající | ||||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 10 000 | S185 | 1.0035 | S185 | 1.0035 | / | / |
| 10 004 | S185 | 1.0035 | S185 | 1.0035 | / | / |
| 11 109 | / | / | / | / | / | / |
| 11 110 | / | / | / | / | / | / |
| 11 120* | / | / | / | / | / | / |
| 11 140* | / | / | / | / | / | / |
| 11 301 | / | / | / | / | / | / |
| 11 305 | / | / | / | / | / | / |
| 11 321 | / | / | / | / | / | / |
| 11 343 | / | / | / | / | / | / |
| 11 368 | / | / | / | / | P235GH | 1.0345 |
| 11 373 | / | / | S235JRG1 | 1.0036 | / | / |
| 11 375 | S235JR | 1.0038 | S235JRG2 | 1.0038 | / | / |
| 11 378 | S235J0 | 1.0114 | S235J0 | 1.0114 | / | / |
| 11 418 | / | / | / | / | P265GH | 1.0425 |
| 11 443 | S275JR | 1.0044 | S275JR | 1.0044 | / | / |
| 11 448 | S275J2 | 1.0145 | S275J2G3 | 1.0144 | / | / |
| 11 500 | E295 | 1.0050 | E295 | 1.0050 | / | / |
| 11 503 | S355J2 | 1.0577 | S355J2G3 | 1.0570 | / | / |
| 11 523 | S355J0 | 1.0553 | S355J0 | 1.0553 | / | / |
| 11 600 | E335 | 1.0060 | E335 | 1.0060 | / | / |
| 11 700 | E360 | 1.0070 | E360 | 1.0070 | / | / |
* približne zodpovedajúce
Priradenie značiek ocelí ČSN značkám EN podľa národných príloh ČSN EN - trieda 10 a 11 (časť 2/3)
| EN 10087 /42 0926/(tyče a drôty valc. za tepla) | EN 10130+A1 /42 0908/(ploché výrob. z hlbokoťaž. ocelí) | EN 10210-1 /42 1051/(duté profily tvárnené za tepla) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vzťah značiek ocelí podľa ČSN k značkám ocelí podľa EN | ||||||
| Zodpovedajúci a* | Obdobné | Odpovídající | ||||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 10 000 | / | / | / | / | / | / |
| 10 004 | / | / | / | / | / | / |
| 11 109 | 11SMn30 | 1.0715 | / | / | / | / |
| 11 110 | 10S20 | 1.0721 | / | / | / | / |
| 11 120* | 15SMn13* | 1.0725 | / | / | / | / |
| 11 140* | 35S20* | 1.0726 | / | / | / | / |
| 11 301 | / | / | DC03 | 1.0347 | / | / |
| 11 305 | / | / | DC04 | 1.0338 | / | / |
| 11 321 | / | / | DC01 | 1.0330 | / | / |
| 11 343 | / | / | / | / | / | / |
| 11 368 | / | / | / | / | / | / |
| 11 373 | / | / | / | / | / | / |
| 11 375 | / | / | / | / | S235JRH | 1.0039 |
| 11 378 | / | / | / | / | / | / |
| 11 418 | / | / | / | / | / | / |
| 11 443 | / | / | / | / | S275J0H | 1.0149 |
| 11 448 | / | / | / | / | S275J2H | 1.0138 |
| 11 500 | / | / | / | / | / | / |
| 11 503 | / | / | / | / | S355J2H | 1.0576 |
| 11 523 | / | / | / | / | S355J0H | 1.0547 |
| 11 600 | / | / | / | / | / | / |
| 11 700 | / | / | / | / | / | / |
* približne zodpovedajúce
Priradenie značiek ocelí ČSN značkám EN podľa národných príloh ČSN EN - trieda 10 a 11 (časť 3/3)
| EN 10219-1 /42 1052/(zvár. duté prof. z konštr. neleg. a jemnozrn. ocelí - tvárn. za studena) | EN 10249-1 /42 1067/(štetovnice tvárnené za studena) | EN 10255 /42 0296/(rúry z nelegov. ocelí vhodné na zváranie a rezanie závitov) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vzťah značiek ocelí podľa ČSN k značkám ocelí podľa EN | ||||||
| Obdobné | Odpovídající | Obdobné | ||||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 10 000 | / | / | / | / | / | / |
| 10 004 | / | / | / | / | / | / |
| 11 109 | / | / | / | / | / | / |
| 11 110 | / | / | / | / | / | / |
| 11 120* | / | / | / | / | / | / |
| 11 140* | / | / | / | / | / | / |
| 11 301 | / | / | / | / | / | / |
| 11 305 | / | / | / | / | / | / |
| 11 321 | / | / | / | / | / | / |
| 11 343 | / | / | / | / | S195T | 1.0026 |
| 11 368 | / | / | / | / | / | / |
| 11 373 | / | / | / | / | / | / |
| 11 375 | S235JRH | 1.0039 | S235JRC | 1.0120 | / | / |
| 11 378 | / | / | / | / | / | / |
| 11 418 | / | / | / | / | / | / |
| 11 443 | S275J0H | 1.0149 | S275JRC | 1.0128 | / | / |
| 11 448 | S275J2H | 1.0138 | / | / | / | / |
| 11 500 | / | / | / | / | / | / |
| 11 503 | S355J2H | 1.0576 | / | / | / | / |
| 11 523 | S355J0H | 1.0547 | S355J0C | 1.0554 | / | / |
| 11 600 | / | / | / | / | / | / |
| 11 700 | / | / | / | / | / | / |
* približne zodpovedajúce
| EN 10025-2 /42 0904/ | 1.9.2005 | Výrobky valcované za tepla z konštrukčných ocelí - Časť 2: Technické dodacie podmienky pre nelegované konštrukčné ocele. |
|---|---|---|
| EN 10025+A1 /42 0904/ | 1.7.1996 | Výrobky valcované za tepla z nelegovaných konštrukčných ocelí. Technické dodacie podmienky. |
| EN 10028-2 /42 0938/ | 1.9.1995 | Ploché výrobky z ocelí na tlakové nádoby a zariadenia. Časť 2: Nelegované a legované ocele na vyššie teploty. |
| EN 10087 /42 0926/ | 1.6.2000 | Ocele automatové - Technické dodacie podmienky pre predvýrobky, tyče a drôty valcované za tepla. |
| EN 10130+A1 /42 0908/ | 1.1.2000 | Ploché výrobky z hlbokoťažných ocelí valcované za studena na tvárnenie za studena - Technické dodacie podmienky. |
| EN 10210-1 /42 1051/ | 1.9.1995 | Duté profily tvárnené za tepla z nelegovaných a jemnozrnných konštrukčných ocelí. Časť 1: Technické dodacie predpisy. |
| EN 10219-1 /42 1052/ | 1.2.2002 | Zvárané duté profily z konštrukčných nelegovaných a jemnozrnných ocelí, tvárnené za studena - Časť 1:TDP. |
| EN 10249-1 /42 1067/ | 1.4.1998 | Štetovnice tvárnené za studena z nelegovaných ocelí - Časť 1: Technické dodacie podmienky. |
| EN 10255 /42 0296/ | 1.6.2005 | Rúry z nelegovanej ocele vhodné na zváranie a rezanie závitov - Technické dodacie podmienky. |
PRIRADENIE ZNAČIEK OCELÍ ČSN ZNAČKÁM EN PODĽA NÁRODNÝCH PRÍLOH ČSN EN - TRIEDA 12 – 16
| EN 10028-2 /42 0938/(ploché výrob. - tlakov. nádoby) | EN 10083-1+A1 /42 0931/(ušľachtilé ocele) | EN 10083-2+A1 /42 0932/ (nelegované akostné ocele) | EN 10084 /42 0925/(ocele na cementovanie) | EN 10085 /42 0950/(ocele na nitridovanie) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Odpovídající | Obdobné | Obdobné | Obdobné | Obdobné | ||||||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 12 010 | / | / | / | / | / | / | C10E | 1.1121 | / | / |
| 12 020 | / | / | / | / | / | / | C16E | 1.1148 | / | / |
| 12 023 | / | / | / | / | / | / | C15E | 1.1141 | / | / |
| 12 024 | / | / | C22E | 1.1151 | C22 | 1.0402 | / | / | / | / |
| 12 030 | / | / | C25E | 1.1158 | C25 | 1.0406 | / | / | / | / |
| 12 031 | / | / | C30E | 1.1178 | C30 | 1.0528 | / | / | / | / |
| 12 040 | / | / | C35E | 1.1181 | C35 | 1.0501 | / | / | / | / |
| 12 041 | / | / | C40E | 1.1186 | C40 | 1.0511 | / | / | / | / |
| 12 042 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 050 | / | / | C45E | 1.1191 | C45 | 1.0503 | / | / | / | / |
| 12 051 | / | / | C50E | 1.1206 | C50 | 1.0540 | / | / | / | / |
| 12 060 | / | / | C55E | 1.1203 | C55 | 1.0535 | / | / | / | / |
| 12 061 | / | / | C60E | 1.1221 | C60 | 1.0601 | / | / | / | / |
| 13 030 | P295GH | 1.0481 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 13 141 | / | / | 28Mn6 | 1.1170 | / | / | / | / | / | / |
| 13 180 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 14 100 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 14 109 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 14 120 | / | / | / | / | / | / | 17Cr3 | 1.7016 | / | / |
| 14 140 | / | / | 37Cr4 | 1.7034 | / | / | / | / | / | / |
| 14 209 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 14 220 | / | / | / | / | / | / | 16MnCr5 | 1.7131 | / | / |
| 14 221 | / | / | / | / | / | / | 20MnCr5 | 1.7147 | / | / |
| 15 020 | 16Mo3 | 1.5415 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 121 | 13CrMo4-5 | 1.7335 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 124 | / | / | / | / | / | / | 18CrMo4 | 1.7243 | / | / |
| 15 127 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 130 | / | / | 25CrMo4 | 1.7218 | / | / | / | / | / | / |
| 15 142 | / | / | 42CrMo4 | 1.7225 | / | / | / | / | / | / |
| 15 217 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 260 | / | / | 51CrV4 | 1.8159 | / | / | / | / | / | / |
| 15 313 | 10CrMo9-10 | 1.7380 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 313 | 11CrMo9-10 | 1.7383 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 320 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 330 | / | / | / | / | / | / | / | / | 31CrMoV9 | 1.8519 |
| 15 340 | / | / | / | / | / | / | / | / | 41CrAlMo7-10 | 1.8509 |
| 16 224 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 16 341 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 16 343 | / | / | 34CrNiMo6 | 1.6582 | / | / | / | / | / | / |
| 16 420 | / | / | / | / | / | / | 15NiCr13 | 1.5752 | / | / |
| EN 10137-2 /42 1087/(plech a široká oceľ z konšt. ocelí) | EN 10155 /42 0930*/(konštr. ocele so zvýš. odol. proti atmosférickej korózii) | EN 10269 /42 0947/(ocele a Ni zliatiny - pre vysoké a nízke tepl.) | EN ISO 4957 /42 0949/(ocele nástrojové) | EN ISO 683-17 /42 0240/(ocele na tepelné spracovanie, legované a automatové - na valivé ložiská) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Odpovídající | Srovnatelné | Obdobné | Obdobné | Obdobné | ||||||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 12 010 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 020 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 023 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 024 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 030 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 031 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 040 | / | / | / | / | C35E | 1.1181 | / | / | / | / |
| 12 041 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 042 | / | / | / | / | 35B2 | 1.5511 | / | / | / | / |
| 12 050 | / | / | / | / | C45E | 1.1191 | / | / | / | / |
| 12 051 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 12 060 | / | / | / | / | / | / | / | / | C56E2 | 1.1219 |
| 12 061 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 13 030 | / | / | / | / | 20Mn5 | 1.1133 | / | / | / | / |
| 13 141 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 13 180 | / | / | / | / | / | / | / | / | 70Mn4 | 1.1244 |
| 14 100 | / | / | / | / | / | / | 102Cr6 | 1.2067 | / | / |
| 14 109 | / | / | / | / | / | / | 102Cr6 | 1.2067 | 100Cr6 | 1.3505 |
| 14 120 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 14 140 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 14 209 | / | / | / | / | / | / | / | / | 100CrMnSi6-4 | 1.3520 |
| 14 220 | / | / | / | / | / | / | / | / | 17MnCr5 | 1.3521 |
| 14 221 | / | / | / | / | / | / | 21MnCr5 | 1.2162 | 19MnCr5 | 1.3523 |
| 15 020 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 121 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 124 | / | / | / | / | / | / | / | / | 20CrMo4 | 1.3567 |
| 15 127 | / | / | S355J2G1W | 1.8963 | / | / | / | / | / | / |
| 15 130 | / | / | / | / | 25CrMo4 | 1.7218 | / | / | / | / |
| 15 142 | / | / | / | / | 42CrMo4 | 1.7225 | / | / | 43CrMo4 | 1.3563 |
| 15 217 | / | / | S355J0WP | 1.8945 | / | / | / | / | / | / |
| 15 260 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 313 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 313 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 320 | / | / | / | / | 21CrMoV5-7 | 1.7709 | / | / | / | / |
| 15 330 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 15 340 | / | / | / | / | / | / | / | / | ||
| 16 224 | S690QL | 1.8928 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 16 341 | / | / | / | / | 41NiCrMo7-3-2 | 1.6563 | / | / | / | / |
| 16 343 | / | / | / | / | 34CrNiMo6 | 1.6582 | / | / | / | / |
| 16 420 | / | / | / | / | / | / | / | / | / | / |
* Nahradená EN 10025-5 (42 0904)
| EN 10025-5 /42 0904/ | 1.9.2005 | Výrobky valcované za tepla z konštrukčných ocelí - Časť 5: Technické dodacie podmienky na konštrukčné ocele so zvýšenou odolnosťou proti atmosférickej korózii |
|---|---|---|
| EN 10028-2 /42 0938/ | 1.9.1995 | Ploché výrobky z ocelí na tlakové nádoby a zariadenia. Časť 2: Nelegované a legované ocele na vyššie teploty. |
| EN 10083-1+A1 /42 0931/ | 1.6.1998 | Ocele na zušľachťovanie - Časť 1: Technické dodacie podmienky pre ušľachtilé ocele. |
| EN 10083-2+A1 /42 0932/ | 1.5.1998 | Ocele na zušľachťovanie - Časť 2: Technické dodacie podmienky pre nelegované akostné ocele. |
| EN 10084 /42 0925/ | 1.2.2000 | Ocele na cementovanie - Technické dodacie podmienky. |
| EN 10085 /42 0950/ | 1.7.2003 | Ocele na nitridovanie - Technické dodacie podmienky. |
| EN 10137-2 /42 1087/ | 1.11.1998 | Plechy a široká oceľ z konštrukčných ocelí s vyššou medzou klzu v zušľachtenom alebo vytvrdenom stave - Časť 1: Dodacie podmienky pre zušľachtené ocele. |
| EN 10155 /42 0930/ | 1.2.1996 | Konštrukčné ocele so zvýšenou odolnosťou proti atmosférickej korózii. Technické dodacie podmienky. |
| EN 10269 /42 0947/ | 1.6.2001 | Ocele a niklové zliatiny na upevňovacie prvky na použitie pri zvýšených a/alebo nízkych teplotách. |
| EN ISO 4957 /42 0949/ | 1.1.2003 | Ocele nástrojové. |
| EN ISO 683-17 /42 0240/ | 1.10.2002 | Ocele na tepelné spracovanie, ocele legované a ocele automatové - Časť 17: Ocele na valivé ložiská. |
PRIRADENIE ZNAČIEK OCELÍ ČSN ZNAČKÁM EN PODĽA NÁRODNÝCH PRÍLOH ČSN EN - TRIEDA 17 (časť 1/2)
| EN 10088-1 /42 0927/(nehrdzavejúce ocele - prehľad) | EN 10088-2 /42 0928/(nehrdzavejúce ocele - plechy a pásy) | EN 10088-3 /42 0929/(nehrdzavejúce ocele - polotovary, tyče, drôty, tvarová oceľ, lesklé výrobky | EN 10095 /42 0946/(ocele a Ni zliatiny žiaruvzdorné) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vzťah značiek ocelí podľa ČSN k značkám ocelí podľa ČSN EN | ||||||||
| Obdobné | Obdobné | Obdobné | Obdobné | |||||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 17 020 | X6Cr13 | 1.4000 | X6Cr13 | 1.4000 | X6Cr13 | 1.4000 | / | / |
| 17 021 | X12Cr13 | 1.4006 | X12Cr13 | 1.4006 | X12Cr13 | 1.4006 | / | / |
| 17 022 | X20Cr13 | 1.4021 | X20Cr13 | 1.4021 | X20Cr13 | 1.4021 | / | / |
| 17 023 | X30Cr13 | 1.4028 | X30Cr13 | 1.4028 | X30Cr13 | 1.4028 | / | / |
| 17 024 | X39Cr13 | 1.4031 | X39Cr13 | 1.4031 | X39Cr13 | 1.4031 | / | / |
| 17 029 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 040 | X6Cr17 | 1.4016 | X6Cr17 | 1.4016 | X6Cr17 | 1.4016 | / | / |
| 17 041 | X6Cr17 | 1.4016 | X6Cr17 | 1.4016 | X6Cr17 | 1.4016 | / | / |
| 17 041 | X6CrNi17-1 | 1.4017 | X6CrNi17-1 | 1.4017 | / | / | / | / |
| 17 102 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 113 | / | / | / | / | / | / | X10CrAlSi7 | 1.4713 |
| 17 125 | / | / | / | / | / | / | X10CrAlSi13 | 1.4724 |
| 17 134 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 240 | X5CrNi18-10 | 1.4301 | X5CrNi18-10 | 1.4301 | X5CrNi18-10 | 1.4301 | / | / |
| 17 241 | X10CrNi18-8 | 1.4310 | X10CrNi18-8 | 1.4310 | X10CrNi18-8 | 1.4310 | / | / |
| 17 246 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | / | / |
| 17 247 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | / | / |
| 17 248 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | X8CrNiTi18-10 | 1.4878 |
| 17 249 | X2CrNi19-11 | 1.4306 | X2CrNi19-11 | 1.4306 | X2CrNi19-11 | 1.4306 | / | / |
| 17 251 | / | / | / | / | / | / | X15CrNiSi20-12 | 1.4828 |
| 17 253 | / | / | / | / | / | / | X10NiCrSi35-19 | 1.4886 |
| 17 346 | X5CrNiMo17-12-2 | 1.4401 | X5CrNiMo17-12-2 | 1.4401 | X5CrNiMo17-12-2 | 1.4401 | / | / |
| 17 348 | X6CrNiMoTi17-12-2 | 1.4571 | X6CrNiMoTi17-12-2 | 1.4571 | X6CrNiMoTi-17-12-2 | 1.4571 | / | / |
| 17 349 | X2CrNiMo17-12-2 | 1.4404 | X2CrNiMo17-12-2 | 1.4404 | X2CrNiMo17-12-2 | 1.4404 | / | / |
| 17 350 | X2CrNiMo18-14-3 | 1.4435 | X2CrNiMo18-14-3 | 1.4435 | X2CrNiMo18-14-3 | 1.4435 | / | / |
| 17 352 | X3CrNiMo17-13-3 | 1.4436 | X3CrNiMo17-13-3 | 1.4436 | X3CrNiMo17-13-3 | 1.4436 | / | / |
| 17 460 | X12CrMnNiN18-9-5 | 1.4373 | X12CrMnNiN18-9-5 | 1.4373 | X12CrMnNiN18-9-5 | 1.4373 | / | / |
PRIRADENIE ZNAČIEK OCELÍ ČSN ZNAČKÁM EN PODĽA NÁRODNÝCH PRÍLOH ČSN EN - TRIEDA 17 (časť 2/2)
| EN 10269 /42 0947/(ocele a Ni zliatiny - pre vysoké a nízke teploty) | EN 10272 /42 1031/(tyče z nehrdzavejúcich ocelí pre tlakové nádoby) | EN ISO 4957 /42 0949/(ocele nástrojové) | EN ISO 683-17 /42 0240/(ocele na tepelné spracovanie, legované a automatové - na valivé ložiská) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vzťah značiek ocelí podľa ČSN k značkám ocelí podľa ČSN EN | ||||||||
| Obdobné | Obdobné | Obdobné | Obdobné | |||||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 17 020 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 021 | / | / | X12Cr13 | 1.4006 | / | / | / | / |
| 17 022 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 023 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 024 | / | / | / | / | X40Cr14 | 1.2083 | / | / |
| 17 029 | / | / | / | / | / | / | X47Cr14 | 1.3541 |
| 17 040 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 041 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 041 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 102 | X15CrMo5-1 | 1.7390 | / | / | / | / | / | / |
| 17 113 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 125 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 134 | X22CrMoV12-1 | 1.4923 | / | / | / | / | / | / |
| 17 240 | X5CrNi18-10 | 1.4301 | X5CrNi18-10 | 1.4301 | / | / | / | / |
| 17 241 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 246 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 247 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 248 | / | / | X6CrNiTi18-10 | 1.4541 | / | / | / | / |
| 17 249 | / | / | X2CrNi19-11 | 1.4306 | / | / | / | / |
| 17 251 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 253 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 346 | X5CrNiMo17-12-2 | 1.4401 | X5CrNiMo17-12-2 | 1.4401 | / | / | / | / |
| 17 348 | / | / | X6CrNiMoTi17-12-2 | 1.4571 | / | / | / | / |
| 17 349 | X2CrNiMo17-12-2 | 1.4404 | X2CrNiMo17-12-2 | 1.4404 | / | / | / | / |
| 17 350 | / | / | X2CrNiMo18-14-3 | 1.4435 | / | / | / | / |
| 17 352 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| 17 460 | / | / | / | / | / | / | / | / |
| EN 10088-1 /42 0927/ | 1.11.2005 | Nehrdzavejúce ocele - Časť 1: Prehľad nehrdzavejúcich ocelí. |
|---|---|---|
| EN 10088-2 /42 0928/ | 1.12.2005 | Nehrdzavejúce ocele - Časť 2: Technické dodacie podmienky pre plech a pás z ocelí odolných proti korózii na všeobecné použitie. |
| EN 10088-3 /42 0929/ | 1.1.2006 | Nehrdzavejúce ocele - Časť 3: Technické dodacie podmienky pre polotovary, tyče, drôty, tvarovú oceľ a lesklé výrobky z ocelí odolných proti korózii na všeobecné použitie. |
| EN 10095 /42 0946/ | 1.10.2000 | Ocele a niklové zliatiny žiaruvzdorné. |
| EN 10269 /42 0947/ | 1.6.2001 | Ocele a niklové zliatiny na upevňovacie prvky na použitie pri zvýšených a/alebo nízkych teplotách. |
| EN 10272 /42 1031/ | 1.1.2003 | Tyče z nehrdzavejúcich ocelí pre tlakové nádoby a zariadenia. |
| EN ISO 4957 /42 0949/ | 1.1.2003 | Ocele nástrojové. |
| EN ISO 683-17 /42 0240/ | 1.10.2002 | Ocele na tepelné spracovanie, ocele legované a ocele automatové - Časť 17: Ocele na valivé ložiská. |
PRIRADENIE ZNAČIEK OCELÍ ČSN ZNAČKÁM EN PODĽA NÁRODNÝCH PRÍLOH ČSN EN - TRIEDA 19
| EN ISO 4957 /42 0949/(ocele nástrojové) | EN ISO 683-17 /42 0240/(ocele na tepelné spracovanie, legované a automatové - na valivé ložiská) | |||
|---|---|---|---|---|
| Vzťah značiek ocelí podľa ČSN k značkám ocelí podľa ČSN EN | ||||
| Obdobné | Obdobné | |||
| ČSN | Značka ocele | Číslo mater. | Značka ocele | Číslo mater. |
| 19 083 | C45U | 1.1730 | / | / |
| 19 132 | C70U | 1.1520 | / | / |
| 19 133 | C70U | 1.1520 | / | / |
| 19 152 | C80U | 1.1525 | / | / |
| 19 191 | C105U | 1.1545 | / | / |
| 19 221 | C120U | 1.1555 | / | / |
| 19 313 | 90MnCrV8 | 1.2842 | / | / |
| 19 314 | 95MnWCr5 | 1.2825 | / | / |
| 19 356 | 105V | 1.2834 | / | / |
| 19 436 | X210Cr12 | 1.2080 | / | / |
| 19 487 | 21MnCr5 | 1.2162 | / | / |
| 19 541 | 32CrMoV12-28 | 1.2365 | / | / |
| 19 550 | 50CrMoV13-15 | 1.2355 | / | / |
| 19 552 | X37CrMoV5-1 | 1.2343 | / | / |
| 19 554 | X40CrMoV5-1 | 1.2344 | / | / |
| 19 663 | 55NiCrMoV7 | 1.2714 | / | / |
| 19 721 | X30WCrV9-3 | 1.2581 | / | / |
| 19 735 | 60WCrV8 | 1.2550 | / | / |
| 19 820 | HS3-3-2 | 1.3333 | / | / |
| 19 824 | HS18-0-1 | 1.3355 | / | / |
| 19 830 | HS6-5-2 | 1.3339 | X82WMoCrV6-5-4 | 1.3553 |
| 19 852 | HS6-5-2-5 | 1.3243 | / | / |
| 19 861 | HS10-4-3-10 | 1.3207 | / | / |
| EN ISO 4957 /42 0949/ | 1.1.2003 | Ocele nástrojové. |
|---|---|---|
| EN ISO 683-17 /42 0240/ | 1.10.2002 | Ocele na tepelné spracovanie, ocele legované a ocele automatové - Časť 17: Ocele na valivé ložiská. |
Ocele podľa EN 10025
Ocele podľa EN 10025-2:2004 (ako ČSN EN 10025-2 vydaná v septembri 2005)
V roku 2005 dochádza k zásadnej zmene v normách technických dodacích podmienok pre konštrukčné ocele. Vychádza EN 10025-1 až 6. Najviac sa používajú nelegované konštrukčné ocele, pre ktoré platí EN 10025-2:2004, ktorá nahrádza EN 10025:1990+A1:1993 (ako ČSN vydaná v roku 1996). Na porovnanie značiek ocelí v týchto dvoch normách a zároveň na porovnanie so skôr vydanými a mnohokrát zrušenými inými, ale často používanými normami, predkladáme túto tabuľku.
Prehľad nového označenia ocelí a zodpovedajúcich predchádzajúcich označení
| Označenie podľa EN 10025-2:2004 *) | Podle EN 10025:1990+ A1:1993 ) | Podle EN 10025: 1990 | Nemecko podľa DIN 17100 | Francúzsko podľa NF A 35-501 | Spojené kráľovstvo podľa BS 4360 | Taliansko podľa UNI 7070 | Švédsko podľa SS 14 nasleduje číslo ocele | Česko podľa ČSN | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S185 | 1.0035 | S185 | 1.0035 | Fe 310-0 | St 33 | A 33 | Fe 320 | 13 00-00 | 10 000 10 004 | |
| S235JR | 1.0037 | Fe 360 B | St 37-2 | E 24-2 | Fe 360 B | 13 11-00 | ||||
| S235JRG1 | 1.0036 | Fe 360 BFU | USt 37-2 | |||||||
| S235JR | 1.0038 | S235JRG2 | 1.0038 | Fe 360 BFN | RSt 37-2 | 40 B | 13 12-00 | 11 375 | ||
| S235J0 | 1.0114 | S235J0 | 1.0114 | Fe 360 C | St 37-3 U | E 24-3 | 40 C | Fe 360 C | 11 378 | |
| S235J2G3 | 1.0116 | Fe 360 D1 | St 37-3 N | E 24-4 | 40 D | Fe 360 D | ||||
| S235J2 | 1.0117 | S235J2G4 | 1.0117 | Fe 360 D2 | ||||||
| S275JR | 1.0044 | S275JR | 1.0044 | Fe 430 B | St 44-2 | E 28-2 | 43 B | Fe 430 B | 14 12-00 | 11 443 |
| S275J2G3 | 1.0144 | Fe 430 D1 | St 44-3 N | E 28-4 | 43 D | Fe 430 D | 14 14-00 | |||
| S275J2 | 1.0145 | S275J2G4 | 1.0145 | Fe 430 D2 | 14 14-01 | 11 448 | ||||
| S355JR | 1.0045 | S355JR | 1.0045 | Fe 510 B | E 36-2 | 50 B | Fe 510 B | |||
| S355J0 | 1.0553 | S355J0 | 1.0553 | Fe 510 C | St 52-3 U | E 36-3 | 50 C | Fe 510 C | 11 523 | |
| S355J2G3 | 1.0570 | Fe 510 D1 | St 52-3 N | 50 D | Fe 510 D | |||||
| S355J2 | 1.0577 | S355J2G4 | 1.0577 | Fe 510 D2 | 11 503 | |||||
| S355K2G3 | 1.0595 | Fe 510 DD1 | E 36-4 | 50 DD | ||||||
| S355K2 | 1.0596 | S355K2G4 | 1.0596 | Fe 510 DD2 | ||||||
| S450J0 | 1.0590 | 55 C | ||||||||
| E295 | 1.0050 | E295 | 1.0050 | Fe 490-2 | St 50-2 | A 50-2 | Fe 490 | 15 50-00 15 50-01 | 11 500 | |
| E335 | 1.0060 | E335 | 1.0060 | Fe 590-2 | St 60-2 | A 60-2 | Fe 590 | 16 50-00 16 50-01 | 11 600 | |
| E360 | 1.0070 | E360 | 1.0070 | Fe 690-2 | St 70-2 | A 70-2 | Fe 690 | 16 55-00 16 55-01 | 11 700 |
*) Ak sú výrobky dodávané v stave N (normalizačne žíhané alebo normalizačne valcované), musí byť k značke ocele doplnené označenie +N (aj za číselné označenie).
Označenie stavu ocelí podľa ČSN, DIN a EN
Označenie stavu ocelí podľa ČSN, DIN a EN
| Značka ocele podľa ČSN | Stav | DIN | EN |
|---|---|---|---|
| xx xxx.0 | Tepelne nespracovaný | U | +U |
| xx xxx.1 | Normalizačne žíhaný | N | +N |
| xx xxx.2 | Žíhaný (s uvedením spôsobu žíhania) | ||
| xx xxx.3 | Žíhaný na mäkko | G | +A |
| Žíhaný so zárukou mikroštruktúry | GKZ | +AC | |
| xx xxx.4 | Kalený | H | +Q |
| xx xxx.5 | Normalizačne žíhaný a popúšťaný | +NT | |
| xx xxx.6 | Zošľachtený na dolnú pevnosť | V | +QT |
| xx xxx.7 | Zošľachtený na strednú pevnosť | V | +QT |
| xx xxx.8 | Zošľachtený na hornú pevnosť | V | +QT |
| xx xxx.9 | Podľa osobitnej dohody |