Značenie neželezných kovov

České značenie neželezných kovov (ČSN 42 0055:1993)

Číselné označovanie a rozdelenie ťažkých a ľahkých neželezných kovov podľa ČSN 42 0055:1993

Ťažké a ľahké neželezné kovy* sa označujú číselne a toto označenie sa skladá zo základnej číselnej značky a doplnkového čísla oddeleného bodkou, pozri Obr. č. 1.

* Ťažkým neželezným kovom sa rozumie kov s mernou hmotnosťou nad 5000 kg/m3, ľahkým kovom pod 5000 kg/m3.

Číselné značenie neželezných kovov

Základná číselná značka

Základná číselná značka je šesťmiestne číslo, označujúce druh materiálu (spolu s doplnkovým číslom je označením jeho materiálového listu).

  • Prvé dvojčíslie označuje: triedu noriem (42 = hutníctvo).
  • Tretia číslica rozdeľuje materiály podľa hustoty: ťažké neželezné kovy a ich zliatiny (3) a ľahké neželezné kovy a ich zliatiny (4).
  • Štvrtá číslica rozlišuje zliatiny podľa ich výrobnej technológie: párne číslice (0, 2, 4, 6 a 8) = zliatiny na tvárnenie, nepárne číslice (1, 3, 5, 7 a 9) = zlievarenské zliatiny.
  • Dvojčíslie zo 4. a 5. číslice určuje skupiny ťažkých a ľahkých kovov a ich zliatin, napr.: čistá meď, čistý hliník, zliatiny Cu-Sn, Cu-Ni, Al-Mg, Al-Si atď.
  • Trojčíslie zo 4., 5. a 6. číslice určuje ťažké a ľahké kovy a ich zliatiny z hľadiska chemického zloženia a hľadiska výrobného.

Doplnkové číslo

  • Doplnkové číslo (dvojmiestne) určuje pre tvárnené výrobky: - stav a ich akosť, pozri Tab. č. 1.
  • Doplnkové číslo (z 1. číslice) určuje pre odliatky: - stav odliatku po tepelnom spracovaní (2. doplnková číslica je neobsadená).

Tabuľka č. 1: Označenie stavu a akosti tvárnených výrobkov

Pozn.: (pre voľbu doplnkových čísel pri jednotlivých materiáloch sú rozhodujúce údaje v materiálových listoch).

VýrobokDoplnkové čísloStav výrobku
Tvárnený za tepla.00Tvárnený za tepla-
.01
.02žíhaný
Tvárnený za studena.10mäkký-
.11bez zaručenej medze klzu Rp0,2
.12hlbokoťažný
.13
.14
.15so zaručenou medzou klzu Rp0,2
.171/4 tvrdý-
.18zbavený pnutia
.211/2 tvrdýbez zaručenej medze klzu Rp0,2
.22zbavený pnutia, bez zaručenej medze klzu Rp0,2
.23hlbokoťažný
.24s nižšími hodnotami alebo širším rozmedzím hodnôt než pri stave .21
.25so zaručenou medzou klzu Rp0,2
.26zbavený pnutia, so zaručenou medzou klzu Rp0,2
.273/4 tvrdý-
.28zbavený pnutia
.30tvrdý-
.31bez zaručenej medze klzu Rp0,2
.32zbavený pnutia, bez zaručenej medze klzu Rp0,2
.33platí pre kondenzátorové rúrky so žíhanými koncami
.35so zaručenou medzou klzu Rp0,2
.36zbavený pnutia, so zaručenou medzou klzu Rp0,2
.41pružinovo tvrdý
.42pružinovo tvrdý so zlepšenými pružinovými vlastnosťami
.51dvakrát pružinovo tvrdý
.52dvakrát pružinovo tvrdý so zlepšenými pružinovými vlastnosťami
Tvárnený za tepla alebo za studena, vytvrdený za studena.60vytvrdený za studena
.61vytvrdený za studena, so zaručenou medzou klzu Rp0,2-
.62a egalizovaný1)
.63tvárnený za studena po rozpúšťacom žíhaní
.64tvárnený za studena po prirodzenom starnutí
.65tvárnený za studena po rozpúšťacom žíhaní aj prirodzenom starnutí
Tvárnený za tepla alebo za studena, vytvrdený za tepla.70vytvrdený za tepla
.71vytvrdený za tepla, so zaručenou medzou klzu Rp0,2-
.72a egalizovaný1)
.73tvárnený za studena po rozpúšťacom žíhaní
.74tvárnený za studena po umelom starnutí
.75tvárnený za studena po rozpúšťacom žíhaní aj po umelom starnutí
.76žíhaný na rozpúšťanie-
.77a tvárnený za studena
Tvárnený za tepla/studena, kalený a popúšťaný.80kalený a popúšťaný-
.81so zaručenou medzou klzu Rp0,2
.9podľa osobitnej dohody

1) Egalizácia = mechanické vyrovnanie výrobku po vytvrdení.

Poznámka: Obchodná akosť (.+0) – akosť tvárnených výrobkov, pri ktorých sa zaručuje iba chemické zloženie alebo elektrický merný odpor.

Európske značenie hliníka a zliatin hliníka

Číselné označovanie hliníka a zliatin hliníka podľa ČSN EN 573-1:2005 (42 1401)

Označenie musí byť v tvare, ako je uvedené na Obr. č. 1, je zložené z číslic a písmen:

Európske označenie hliníka EN AW

Tabuľka č. 1: Význam číslic v označení tvárneného hliníka a jeho zliatin

Význam 1. čísliceVýznam 2. čísliceVýznam 3. a 4. číslice
ČísliceRadSkupina zliatin
1xxx1000Al min. 99,00%Zmeny v medznom obsahu sprievodných alebo zliatinových prvkov 0: nelegovaný hliník s bežným obsahom sprievodných prvkov 1 – 9: určujú osobitnú reguláciu obsahu sprievodných alebo zliatinových prvkovUrčujú minimálny obsah Al v %. Sú zhodné s číslicami, uvádzanými v označení min. percentuálneho obsahu Al stanoveného na 0,01%, za desatinnou čiarkou
2xxx2000CuModifikácie danej zliatiny0: základná zliatina1 – 9: modifikácie základnej zliatinyNemajú osobitný význam, rozlišujú iba rôzne zliatiny v skupine
3xxx3000Mn
4xxx4000Si
5xxx5000Mg
6xxx6000Mg a Si
7xxx7000Zn
8xxx8000ostatné
9xxx9000neobsadené-

Označovanie stavu tvárnených výrobkov z hliníka a zliatin hliníka podľa ČSN EN 515:1996 (42 0053)

Označenie stavu tvárnených výrobkov z hliníka a zliatin hliníka sa môže pripojiť za označenie zliatiny, oddeľuje sa pomlčkou. Základné stavy sa označujú písmenami, pozri Tab. č. 2. Ďalej sa tieto stavy rozdeľujú a označujú jednou alebo viacerými číslicami, ktoré nasledujú po označení základného stavu. Číslice nasledujúce za označením základného stavu sa vzťahujú na špecifické poradie základných postupov spracovania. Význam jednotlivých znakov v označení stavu výrobku, pozri Obr. č. 2.

Označenie stavu tvárnených výrobkov z hliníka

Tabuľka č. 2: Význam písmen na označenie základného stavu

PísmenoStav výrobkuCharakteristika
Fz výrobyTvárnené výrobky, pri ktorých nie sú riadené tepelné podmienky alebo deformačné spevnenie. Pre tento stav sa nešpecifikujú medze mechanických vlastností.
OžíhanýVýrobky žíhané na získanie stavu s najnižšou pevnosťou. Týmto stavom sa môže označiť aj výrobok, ktorého požadované vlastnosti zodpovedajú žíhanému stavu a dosahujú sa tvárnením za tepla. Za písmenom môže nasledovať číslica, pozri Tab. č. 3.
Hdeformačne spevnenýVýrobky tvárnené za studena po žíhaní (alebo po tvárnení za tepla) alebo tvárnené za studena a čiastočne žíhané alebo stabilizované na zabezpečenie špecifických mechanických vlastností. Za písmenom vždy nasledujú minimálne 2 číslice. Prvá číslica (pozri Tab. č. 4) vyjadruje typ tepelného spracovania, druhá číslica (pozri Tab. č. 5) vyjadruje stupeň deformačného spevnenia a tretia číslica (pozri Tab. č. 6) sa používa v niektorých prípadoch na označenie špecifického postupu spracovania, príp. možno použiť aj ďalšie číslice.
Wpo rozpúšťacom žíhaníToto označenie vyjadruje nestabilný stav a používa sa iba pre zliatiny, pri ktorých prebieha po rozpúšťacom žíhaní samovoľné starnutie pri normálnej teplote. Označenie je špecifikované iba vtedy, ak je vyznačená doba prirodzeného starnutia. Napr.: W 1/2 h.
Ttepelne spracovaný na získanie stabilných stavov iných než F, O, HVýrobky, tepelne spracované, s dodatočným deformačným spevnením alebo bez neho na získanie stabilného stavu. Po písmene nasleduje jedna alebo viac číslic, ktoré vyjadrujú osobitný postup spracovania, pozri Tab. č. 7 – 11.
Poznámka: príklady symbolov pre stavy výrobkov s ohľadom na sortiment Ferony sú uvedené v Tab. č. 12

Tabuľka č. 3: Význam číslic v označení žíhaného stavu

OznačenieStav výrobkuCharakteristika
O1vysokoteplotne žíhaný a pomaly ochladenýTvárnené výrobky, tepelne spracované približne pri rovnakej teplote a čase ako pri rozpúšťacom žíhaní a pomaly ochladené na normálnu teplotu, na zaistenie rozmerovej stability. Tento stav sa používa pre výrobky, ktoré sa trieskovo obrábajú pred rozpúšťacím žíhaním vykonávaným u používateľa. Medze mechanických vlastností sa pre tento stav nešpecifikujú.
O2tepelne-mechanicky spracovanýTvárnené výrobky, špeciálne tepelne-mechanicky spracované. Tento stav sa používa pre výrobky superplasticky tvárnené pred rozpúšťacím žíhaním vykonávaným u používateľa.
O3homogenizovanýPlynulo odliaty drôt alebo pás, vysokoteplotne žíhaný na odstránenie alebo zníženie segregácií, s cieľom zlepšiť následnú tvárniteľnosť a/alebo uľahčiť rozpúšťacie žíhanie.

Tabuľka č. 4: Význam prvej číslice po písmene H v označení deformačne spevnených stavov

OznačenieStav výrobkuCharakteristika
H1xiba deformačne spevnenýVýrobky deformačne spevnené na požadovanú pevnosť bez dodatočného tepelného spracovania.
H2xdeformačne spevnený a čiastočne žíhanýVýrobky deformačne spevnené viac, než sa požaduje pri konečných výrobkoch, a následne čiastočne žíhané na zníženie pevnosti na požadovanú hodnotu. Pre zliatiny, ktoré sa odpevňujú pri normálnej teplote, majú stavy H2x a H3x rovnaké min. medze pevnosti v ťahu. Pre ostatné zliatiny majú stavy H2x rovnakú min. medzu pevnosti v ťahu ako stavy H1x a vyššiu ťažnosť.
H3xpo deformačnom spevnení a stabilizáciiVýrobky deformačne spevnené, mechanické vlastnosti sa stabilizujú nízkoteplotným tepelným spracovaním alebo ohrevom počas výroby. Stabilizácia zlepšuje tvárnosť. Toto označenie sa používa pre nestabilné zliatiny, ktoré sa pri normálnej teplote postupne odpevňujú.
H4xpo deformačnom spevnení a lakovaní alebo farbeníVýrobky deformačne spevnené, ktoré môžu byť (počas vypaľovania alebo sušenia nasledujúceho po farbení alebo lakovaní) podrobené určitému čiastočnému žíhaniu.

Tabuľka č. 5: Význam prvej číslice po písmene H v označení deformačne spevnených stavov

OznačenieCharakteristika
Číslica na druhom mieste za písmenom H vyjadruje konečný stupeň deformačného spevnenia a je stanovená min. hodnotou medze pevnosti v ťahu. Najtvrdší stav z bežnej výroby sa označuje číslicou 8 (Hx8). Pevnosť stavu Hx8 je odvodená z min. pevnosti v ťahu zliatiny v stave žíhanom O (pozri nižšie). Ostatné stavy označené Hx1 – Hx9 vyjadrujú pevnosti zliatiny vzhľadom na pevnosť v stave žíhanom O a deformačne spevnenom Hx8.
Hx1Stavy, ktorých pevnosť v ťahu je približne v polovici medze klzu pevností v ťahu v stave O a pevností v ťahu v stave Hx2.
Hx2Stavy, ktorých pevnosť v ťahu je približne v polovici medze klzu pevností v ťahu v stave O a pevností v ťahu v stave Hx4.
Hx3Stavy, ktorých pevnosť v ťahu je približne v polovici medze klzu pevností v ťahu v stave O v stave Hx2 a pevností v ťahu v stave Hx4.
Hx4Stavy, ktorých pevnosť v ťahu je približne v polovici medze klzu pevností v ťahu v stave O a pevností v ťahu v stave Hx8.
Hx5Stavy, ktorých pevnosť v ťahu je približne v polovici medze klzu pevností v ťahu v stave Hx4 a pevností v ťahu v stave Hx6.
Hx6Stavy, ktorých pevnosť v ťahu je približne v polovici medze klzu pevností v ťahu v stave Hx4 a pevností v ťahu v stave Hx8.
Hx7Stavy, ktorých pevnosť v ťahu je približne v polovici medze klzu pevností v ťahu v stave Hx6 a pevností v ťahu v stave Hx8.
Hx8Min. pevnosť v ťahu v stave O [MPa]Zvýšenie pevnosti pre stav Hx8 [MPa]Min. pevnosť v ťahu v stave O [MPa]Zvýšenie pevnosti pre stav Hx8 [MPa ]
do 405545 – 6065
65 – 807585 – 10085
105 – 12090125 – 16095
165 – 200100205 – 240105
245 – 280110285 - 320115
325 a vyššia120-
Hx9Stavy, ktorých min. medza pevnosti v ťahu je vyššia o min. 10 MPa než medza pevností v ťahu stavov Hx8.
Poznámka: Ak hodnota medze pevnosti nekončí číslicou 0 alebo 5, zaokrúhľuje sa nahor na 0 alebo 5.

Tabuľka č. 6: Význam tretej číslice po písmene H v označení deformačne spevnených stavov

OznačenieCharakteristika
Číslica na treťom mieste za písmenom H označuje variant dvojmiestneho označenia. Používa sa v prípade, keď je stupeň určenia stavu a/alebo mechanických vlastností rozdielny, ale zároveň blízky stavom s dvojmiestnym označením alebo v prípade, keď je významne ovplyvnená iná mechanická vlastnosť.
Hx11Výrobky, ktoré nemožno kvalifikovať ako žíhané, pretože sú aj po konečnom žíhaní dostatočne zvyškovo deformačne spevnené, ale zároveň nie natoľko, aby zodpovedali stavu Hx1.
H112Výrobky, ktorých stav sa dosiahol tvárnením za zvýšenej teploty alebo malou deformáciou tvárnením za studena, a pri ktorých sú špecifikované medze mechanických vlastností.
H116Výrobky zo skupiny zliatin 5xxx (obsah Mg min. 4%), pri ktorých sú špecifikované medze mechanických vlastností a odolnosť proti vrstevnatej korózii.
Hxx4Dezénové alebo vzorované plechy a pásy vyrobené zo zodpovedajúceho stavu Hxx. Napr.: dezénový plech vyrobený v stave H42 sa označuje H424. H114 – pre výrobky vyrobené zo stavov O, Hx1, H111, H112. Mechanické vlastnosti stavu po dezénovaní alebo vzorovaní sa môžu líšiť od východiskového stavu.
Hxx5Pre zvárané rúry. V závislosti od zliatiny a geometrie rúry môžu byť medze mechanických vlastností odlišné od zodpovedajúceho stavu Hxx východiskového pásu.

Tabuľka č. 7: Význam prvej číslice po písmene T (stavy po tepelnom spracovaní na získanie stavov iných než F, O, H)

OznačenieStav výrobkuCharakteristika
T1ochladený zo zvýšenej teploty tvárnenia a prirodzene starnutý na dosiahnutie dostatočne stabilného stavuVýrobky, ktoré nie sú spracované za studena po ochladení zo zvýšenej teploty tvárnenia alebo pri ktorých sa tvárnenie za studena pri vyrovnaní alebo napriamení neprejaví na medziach mechanických vlastností.
T2ochladený zo zvýšenej teploty tvárnenia, tvárnený za studena a prirodzene starnutý na dosiahnutie dostatočne stabilného stavuVýrobky, ktoré sú na zlepšenie pevnosti tvárnené za studena po ochladení zo zvýšenej teploty tvárnenia alebo výrobky, pri ktorých má tvárnenie za studena pri vyrovnaní alebo napriamení významný vplyv na medze mechanických vlastností.
T3po rozpúšťacom žíhaní 1), tvárnení za studena a prirodzenom starnutí na dosiahnutie dostatočne stabilného stavuVýrobky, na zlepšenie pevnosti tvárnené za studena po rozpúšťacom žíhaní alebo výrobky, pri ktorých má tvárnenie za studena pri vyrovnaní alebo napriamení významný vplyv na medze mechanických vlastností.
T4po rozpúšťacom žíhaní 1) a prirodzenom starnutí na dosiahnutie dostatočne stabilného stavuVýrobky, ktoré nie sú po rozpúšťacom žíhaní tvárnené za studena alebo pri ktorých sa tvárnenie za studena pri vyrovnaní alebo napriamení neprejaví na medziach mechanických vlastností.
T5ochladený zo zvýšenej teploty tvárnenia a umelo starnutýVýrobky, ktoré nie sú tvárnené za studena po ochladení zo zvýšenej teploty tvárnenia alebo pri ktorých sa tvárnenie za studena pri vyrovnaní alebo napriamení neprejaví na medziach mechanických vlastností.
T6po rozpúšťacom žíhaní 1) a umelom starnutíVýrobky, ktoré nie sú po rozpúšťacom žíhaní tvárnené za studena, alebo pri ktorých sa tvárnenie za studena pri vyrovnaní alebo napriamení neprejaví na medziach mechanických vlastností.
T7po rozpúšťacom žíhaní 1) a prestarnutí / stabilizáciiVýrobky umelo starnuté po rozpúšťacom žíhaní za bod maximálnej pevnosti s cieľom riadenia nejakej inej významnej charakteristickej vlastnosti než mechanickej vlastnosti.
T8po rozpúšťacom žíhaní 1), tvárnení za studena a umelom starnutíVýrobky tvárnené za studena na zlepšenie pevnosti alebo výrobky, pri ktorých má tvárnenie za studena pri vyrovnaní alebo napriamení významný vplyv na medze mechanických vlastností.
T9po rozpúšťacom žíhaní 1), umelom starnutí a tvárnení za studenaVýrobky tvárnené za studena na zlepšenie pevnosti.
1) Poznámka: pri niektorých zliatinách radov 6000 alebo 7000 sa dosiahnu rovnaké mechanické vlastnosti tak pri rozpúšťacom žíhaní vykonanom v peci, ako aj pri dostatočne rýchlom ochladení (na udržanie zložiek v tuhom roztoku) zo zvýšenej teploty tvárnenia. V týchto prípadoch sa označenie T3, T4, T6, T7, T8 a T9 používa pre oba spôsoby spracovania.

Tabuľka č. 8: Prehľad použitia číslic na prvom mieste po písmene T

StarnutieTvárnenie za studenaOchladenie z teploty tvárneniaRozpúšťacie žíhanie vykonávané v peci 1)
prirodzenéneT1T4
ánoT2T3
umeléneT5T6
pred starnutím-T7
po starnutíT9
1) Poznámka: pri niektorých zliatinách radov 6000 alebo 7000 sa dosiahnu rovnaké mechanické vlastnosti tak pri rozpúšťacom žíhaní vykonanom v peci, ako aj pri dostatočne rýchlom ochladení (na udržanie zložiek v tuhom roztoku) zo zvýšenej teploty tvárnenia. V týchto prípadoch sa označenie T3, T4, T6, T7, T8 a T9 používa pre oba spôsoby spracovania.

Tabuľka č. 9: Význam ďalších číslic po písmene T a W

OznačenieStav výrobkuCharakteristika
Za označenie stavov T1 až T9 je možné pridať jednu alebo viac číslic na označenie variantov spracovania, ktoré významne menia charakteristiky výrobku vzhľadom na pôvodný stav T. Táto číslica (príp. viac číslic) môže vyjadrovať: -rozpúšťacie žíhanie a/alebo precipitačné vytvrdzovanie -stupeň tvárnenia za studena po rozpúšťacom žíhaní -uvoľnenie vnútorného napätia
Tx51po uvoľnení vnútorného napätiauvoľnenie vnútorného napätia napnutímDoska, plech, valcovaná alebo za studena dokončená tyč, voľne kovaný alebo kruhový výkovok a valcovaný kruh, ktoré sa po rozpúšťacom žíhaní alebo po ochladení zo zvýšenej teploty tvárnenia napnú na požadované hodnoty. Po napnutí sa ďalej nevyrovnávajú. Trvalá deformácia: Dosky: 1,5 – 3 %, Plechy: 0,5 – 3 %, Valcované alebo za studena dokončené tyče: 1 – 3 %, Voľne kované alebo kruhové výkovky, valcové kruhy: 1 – 5 %.
Txx51
Tx510Lisovaná tyč, profil, rúrka a ťahaná rúrka, ktoré sa po rozpúšťacom žíhaní alebo po ochladení zo zvýšenej teploty tvárnenia napnú na požadované hodnoty. Po napnutí sa ďalej nevyrovnávajú. Trvalá deformácia: Lisované tyče, profily a rúrky: 1 – 3 %, Ťahané rúrky: 0,5 – 3 %.
Txx510
Tx511Prietlačne lisovaná tyč, profil, rúrka a ťahaná rúrka, ktoré sa po rozpúšťacom žíhaní alebo po ochladení zo zvýšenej teploty tvárnenia napnú na požadované hodnoty. Po napnutí sa môžu mierne vyrovnať, aby vyhoveli normalizovaným medzným odchýlkam. Trvalá deformácia: Lisované tyče, profily a rúrky: 1 – 3 %, Ťahané rúrky: 0,5 – 3 %.
Txx511
Tx52uvoľnenie vnútorného napätia stlačenímVýrobky, pri ktorých sa vnútorné napätie uvoľní stlačením po rozpúšťacom žíhaní alebo po ochladení zo zvýšenej teploty tvárnenia. Trvalá deformácia: 1 – 5 %.
Txx52
Tx54po uvoľnení vnútorného napätiauvoľnenie vnútorného napätia kombináciou napnutia a stlačeniaZápustkové výkovky, pri ktorých sa vnútorné napätie uvoľní dodatočným tvárnením za studena v konečnej zápustke.
Txx54
W51WxxNestabilné stavy po rozpúšťacom žíhaní a uvoľnení vnútorného napätia
W52
W54
T42označenie číslicou 2 na druhom mieste po T4 alebo T6po rozpúšťacom žíhaní zo stavu žíhaného (O, O1, a pod.) alebo z výroby (F) a prirodzenom starnutí na dosiahnutie dostatočne stabilného stavuSkúšobný materiál tepelne spracovaný zo stavu žíhaného (O, O1, a pod.) alebo zo stavu z výroby (F). Toto označenie sa môže tiež použiť pre výrobky tepelne spracované z akéhokoľvek iného stavu, ak toto spracovanie vykonáva používateľ a jeho výsledkom sú mechanické vlastnosti zodpovedajúce týmto stavom.
T62po rozpúšťacom žíhaní zo stavu žíhaného (O, O1, a pod.) alebo z výroby (F) a umelom starnutí
T79Typu T7veľmi obmedzene prestarnutýVýrobky umelo prestarnuté na účely: -zlepšenia vlastností ako korózna odolnosť, lomová húževnatosť, odolnosť proti vrstevnatej korózii, -získania vhodného kompromisu medzi týmito uvedenými vlastnosťami a pevnosťou v ťahu
T76Obmedzene prestarnutý na dosiahnutie maximálnej pevnosti v ťahu súčasne s dobrou odolnosťou proti vrstevnatej korózii
T74Obmedzene prestarnutý, medzi T73 a T76, na dosiahnutie dostatočnej pevnosti v ťahu, odolnosti voči korózii za napätia, vrstevnatej korózii a lomovej húževnatosti
T73úplne prestarnutý na dosiahnutie najlepšej odolnosti proti korózii za napätia

Tabuľka č. 10: Ďalšie rozšírenie stavov písmena T

OznačenieCharakteristika
Číslica 1 na druhom mieste po TOznačuje rozpúšťacie žíhanie pri nižšej než normalizovanej teplote alebo vyjadruje obmedzené rýchlosti kalenia alebo obmedzené a riadené úrovne tvárnenia za studena alebo umelého starnutia za podmienok vedúcich k prestarnutiu. Používa sa pri tvárnených výrobkoch, pri ktorých sa požaduje jedna alebo viac z nasledujúcich vlastností: zlepšenie ťažnosti, zlepšenie tvárniteľnosti, menšie deformácie, zlepšenie lomovej húževnatosti, atď. než zodpovedá podmienkam Tx.
Číslice 1, 3 – 9 na druhom mieste po T3, T8, T9Zvýšená úroveň tvárnenia za studena po rozpúšťacom žíhaní alebo umelom starnutí. Pri niektorých osobitných typoch stavov T8 sa číslica na druhom mieste používa na označenie rôzneho stupňa nedostarnutia.
Číslice 1, 3 – 5 na druhom mieste po T5, T6Označenie rôznych stupňov nedostarnutia.
Číslica 6 na druhom mieste po T5, T6Označenie úrovne mechanických vlastností, spravidla vyššej než T5, T6, získanej špeciálne riadeným spracovaním.

Tabuľka 11: Prehľad možných použití číslic na druhom mieste po písmene T

Číslice na 2. miesteSpôsob spracovania
Skúšobný materiálprestarnutieTvárnenie za studenanedostarnutieOsobitné spracovanie
1-1)T31, T81T51, T611)
2T42, T62-
3-T73T83T631)
4T741)T64
51)T65
6T76T36, T86-T56, T66
71)T37, T861)
81)
9T79T39, T89
1)Poznámka: možné budúce využitie

Tabuľka 12: Príklady symbolov pre stavy spracovania s ohľadom na sortiment Ferony

OznačenieCharakteristika
H14deformačne spevnený – 1/2 tvrdý
H18deformačne spevnený 4/4 tvrdý (úplne spevnený)
H111žíhaný a mierne deformačne spevnený (menej než H11) počas po sebe nasledujúcich operácií ako je vypínanie alebo rovnanie
H112mierne deformačne spevnený po tvárnení za zvýšenej teploty alebo po tvárnení za studena s obmedzenou veľkosťou (špecifikujú sa medze mechanických vlastností)
H114dezénované alebo vzorované plechy alebo pásy vyrobené zo zodpovedajúceho stavu Hxx
H22deformačne spevnený a čiastočne žíhaný – 1/2 tvrdý
H24deformačne spevnený a čiastočne žíhaný – 1/2 tvrdý
H28deformačne spevnený a čiastočne žíhaný – 4/4 tvrdý (úplne spevnený)
T3po rozpúšťacom žíhaní, tvárnení za studena a prirodzenom starnutí
T351po rozpúšťacom žíhaní, uvoľnení vnútorného napätia vypnutím riadenou veľkosťou (trvalá deformácia pre plech - 0,5 až 3%, pre dosku -1,5 až 3%, pre valcovanú alebo za studena dokončenú tyč -1 až 3%, pre voľne kovaný a kruhový výkovok a valcovaný kruh -1 až 5%) a prirodzenom starnutí. Po vypnutí sa tieto výrobky ďalej nevyrovnávajú
T4po rozpúšťacom žíhaní a prirodzenom starnutí
T451po rozpúšťacom žíhaní, uvoľnení vnútorného napätia vypnutím riadenou veľkosťou (trvalá deformácia pre plech - 0,5 až 3%, pre dosku -1,5 až 3%, pre valcovanú alebo za studena dokončenú tyč -1 až 3%, pre voľne kovaný a kruhový výkovok a valcovaný kruh: -1 až 5%) a prirodzenom starnutí. Po vypnutí sa tieto výrobky ďalej nevyrovnávajú
T6po rozpúšťacom žíhaní a umelom starnutí
T651po rozpúšťacom žíhaní, uvoľnení vnútorného pnutia vypnutím s riadenou veľkosťou (trvalá deformácia pre plech - 0,5 až 3%, pre dosku -1,5 až 3%, pre valcovanú alebo za studena dokončenú tyč -1 až 3%, pre voľne kovaný a kruhový výkovok a valcovaný kruh -1 až 5%) a umelom starnutí. Po vypnutí sa tieto výrobky ďalej nevyrovnávajú
T66po rozpúšťacom žíhaní a umelom starnutí – úroveň mechanických vlastností je vyššia než pri T6, čo sa dosiahne špeciálne riadeným spracovaním (pre zliatiny sérií 6000)
T8po rozpúšťacom žíhaní, tvárnení za studena a umelom starnutí
T9po rozpúšťacom žíhaní, umelom starnutí a tvárnení za studena

Porovnanie (iba orientačné) a) zodpovedajúcich stavov tvárnených výrobkov z hliníka a zliatin hliníka podľa ČSN 42 0055:1993 a ČSN EN 515:1996 (42 0053)

Podľa ČSN 42 0055 (doplnkové dvojčíslie) c)Podľa ČSN EN 515 b)
.00F
.01H112
.10;.11;.15O
.12;.13;.14O2
.17H12
.18H22
.21;.23;.24;.25H14
.22;.26H24
.27H16
.28H26
.30;.31;.35H18
.32;.36H28
.41H19
.60;.61T4
.63T3
.70;.71T6
.72;.74T9
.73T8

a)ak je v tabuľke na jednom riadku uvedených viac stavov, nemožno jednotlivé stavy navzájom jednoznačne priradiť b)stavy podľa ČSN EN 515, ktoré nie sú uvedené v tomto stĺpci norma ČSN 42 0055 nestanovuje c)stavy podľa ČSN 42 0055, ktoré nie sú uvedené v tomto stĺpci norma ČSN EN 515 nestanovuje

Európske značenie medi a zliatin medi

Číselné označovanie medi a zliatin medi podľa ČSN EN 1412:1999 (42 1308)

Každý materiál môže mať iba jedno číselné označenie. Označenie musí byť šesťmiestne (zložené z číslic a písmen) , znaky za sebou nasledujú bez medzier. Význam jednotlivých znakov, pozri Obr. č. 1.

Šesťznakové označenie medi a zliatin

1) písmeno W = materiály vo forme tvárnených výrobkov 2) druh medi špecifikovaný v európskej norme 3) druh medi, ktorý nie je špecifikovaný v európskej norme, ale v Európe sa vyrába (používa)

Tabuľka č. 1: Význam písmen označujúcich skupinu materiálu

PísmenoSkupina materiálov
AMěď
B
Cnízkolegované zliatiny medi (menej než 5% legujúcich prvkov)
D
Ešpeciálne zliatiny medi (5% a/alebo viac legujúcich prvkov)
F
Gzliatiny meď - hliník
Hzliatiny meď - nikel
Jzliatiny meď - nikel - zinok
Kzliatiny meď - cín
Lbinárne zliatiny meď - zinok
M
Nzliatiny meď - zinok - olovo
P
Rkomplexné zliatiny meď - zinok
S

Označovanie stavu medi a zliatin medi podľa ČSN EN 1173:1999 (42 1309)

Označovanie stavu výrobku slúži na predpísanie záväzných požiadaviek na vlastnosti výrobkov, príp. osobitného dodatočného spracovania. Význam jednotlivých znakov, pozri Obr. č. 2.

Označenie záväzných vlastností medených výrobkov

Tabuľka č. 2: Význam písmen označujúcich záväzné vlastnosti výrobku

PísmenoZáväzná vlastnosť výrobku
Htvrdosť podľa Brinella alebo Vickersa
Gveľkosť zrna
Rpevnosť v ťahu
Nezáväzný dopyt